10 Aralık 2010 Cuma

İşte Bizim Okulumuz

Burası da büyük kızımın sınıfı. Orta sıranın önden ikinci sırasında dik oturan benim kızım. Burada ilk yılları. Şu an altıncı sınıfta. Küçük kızım gibi o da mutlu burada olmaktan.
Bu resimleri okulumuzun web sayfasından aldım. Okulumuzun törenlerinden birinde.
Okulumuzun bol etkinlikleri var.Her çocuk yeteneğine ve ilgi alanına göre istediği alana yönlendiriliyorlar. Bu konu da öğretmenlerimiz gerçekten çok özverili çalışıyorlar. Hafta sonlarında ve okul çıkışında okuldan ayrılmayıp çocukları çalıştırıyorlar.
Burası okulumuzun bale salonu.

Burası konferans salonu. Burada zaman zaman konserler, seminerler, toplantılar da yapılıyor.Törenler duruma göre bazen burada gerçekleştiriliyor.Okulumuzda tiyatro etkinliği de var.Çocuklarımız yıl sonu ve önemli gün ve haftalar için şimdiden tiyatro çalışmalarına başladılar. Benim kızım da tiyatro da. Çocukları da Türkçe öğretmenleri çalıştırıyorlar.Yakın zaman da görev dağılımları da gerçekleşmiş. Kızım geçen gün söylüyordu. Anne ben şu görevi aldım diye. Ama bunun detaylarını oyunu izlediğim de anlatırım.O da yıl sonunda Mayıs ayında sanıyorum.
Burası kapalı spor salonu. Voleybol ve basketbol oynanıyor. İrem voleybol da oynuyor. Beden eğitimi öğretmenimiz Zekiye Hanım voleybola çok yatkın olduğunu söyledi. Hafta sonları Cumartesi ve Pazar akşam saat 6'dan sekize kadar voleybol da oynuyorlar. Ayrıca sağolsun Cuma akşamları da akşam saat 6'dan 7,30'a kadar bizlere vaktini ayırdı. Birkaç öğretmen arkadaşlarımızla birlikte voleybol oynuyoruz. Kızlarımın öğretmenleri ile böyle bir etkinlikte de bir araya geliyoruz.İrem'de akşam bizimle kalıyor, oda bizimle oynuyor. Çok eğlenceli geçiyor.
Tiyatro gösterisinin ardından
İzci grubu çocuklarımız
19 Mayıs töreninden.Kızlarım o zamanlar kendi okullarında idi. Bu yıl bütün törenlerde onlarda bulunacaklar. Eşim Şubat ayında bu okula atanmıştı. Biz taşınmak için okulların kapanmasını beklemiştik. İrem beşinci sınıfta idi. Bu yıl son senesi ve öğretmenimizi de çok seviyorduk. "Mezun olmasını bekleyelim" dedik. Mezun olduktan sonra zaten öğretmeninden ayrılacaktı. Altıncı sınıfa burada başlaması isabet oldu. Arkadaş konusunda da kızlarım sıkıntı yaşamıyorlar. Sıcak kanlı ve sosyal oldukları için çabuk kaynaşıyorlar. Ayrıca kendilerine olan özgüvenlerinden dolayı oldukça da rahat hareket ediyorlar. Deren ilk zamanlarda törenlerde eşim konuşma yaparken "baba" diye ağlayıp yanına koşuyormuş veya okula ziyarete gelenler olduğunda okulu gezdirirken o zamanda görüp ağlayarak babasının yanına koşuyormuş.Öğretmenlerimiz de o zaman kucaklayıp alıyorlar ve oradan uzaklaştırıyorlarmış. Şimdi ise bu duruma alışmış ve oldukça normal davranıyormuş. Geçen gün eşim sınıflarına ziyarete gittiğinde kızımın sınıf arkadaşları eşimin yanına gelip birşeyler anlatmaya başlayınca, onlara "müdürü yormayın, müdürü yormayın" diye el kol hareketleri yapmış. (Aslında orada biraz da kıskançlığını hissettiriyor. Çünkü ablasına sarılsak, "bana da sarılın".Canım kızım desek İrem'e "bana da canım kızım deyin" diyor. öpsek "beni de öpün" diyor.) Herkesin çok hoşuna gitmiş, çok gülmüşler. Duyunca benimde komiğime gitti. Artık durumun da farkında aslında. Babasının oradaki konumunu idrak ediyor ve normal karşılıyor. Evde baba, okulda ise oranın yöneticisi olduğunun farkına varmış anlaşılan. 
Resimleri yine karışık yüklemişim. Salonumuzun büyüklüğünü göstermek için koydum bu resmi de. Okulun tüm ihtiyaçlarını karşılıyor.Ayrıca çevre okullardan da birtakım etkinlik veya ihtiyaç anında salonumuzu kendi salonları yetersiz geldiği için kullanıyorlar. Ayrıca dışarıdan sosyal kuruluşlar, sivil toplum örgütleri de salonumuzdan yararlanmak istiyorlar. Mesela konser ve etkinliklerde bizlerde çok zaman davetli oluyoruz. Güzel şeylere tanık oluyoruz. Tabii okulun ihtiyacı olmadığı zamanlarda kullanıyorlar salonumuzu
Tiyatro gösterisinden. Geçen 18 Mart Çanakkale Şehitleri anma töreni için okulumuzun çocukları bir oyun sergilediler ki, çok başarılıydı. Gözlerimiz doldu. O kadar da gerçekçi oynamışlardı ki. Çok duygulandırdılar izleyenleri. Çok büyük alkış aldılar bizden. İnşaallah kızımı da izlemek nasip olur. Şimdi yıl sonu için onlarda çalışıyorlar boş vakitlerinde.
Bunlarda miniklerin gösterisi. Deren'imi de görürüz herhalde. Hiç konuşmadım bu konuda öğretmenleri veya eşimle. Genelde de annelere, velilere süpriz oluyor onların gösterileri.
Okulumuzun yemekhanesi. Okulumuzda öğlen yemekte yiyorlar çocuklar ve personel
Yine bir tören esnasında eşim
Okulun orta bahçesi. Sağ-sol, orta ve arka-ön bahçesi ile oldukça geniş bir alanı var bahçenin. Bahçede çocuk oyun parkı, basket, voleybol potaları, hatta trübin yapılmaya müsait bir alan. Belediyeden trübin yapılması için istekde de bulunmuşlardı. Çocukları atletizme bile hazırlamışlardı sanki daha önceki yıllarda bu bahçede..
Yine 19 Mayıs gösterilerinden.
Çcukların oynamadığı oyuncakları topladıkları kutu. Benim küçük kızımda evde topluyordu.Yukarıdaki resimde bulunan bebek de bizim bebek anlaşılan. Yine minik kızımın muzurluğudur, buraya koyacağım diye tutturmuştur eminim. Sabah evden onlardan önce çıktığım için bilemiyorum ne yaptılar.
Burası fen laboratuvarı
Yine bir sınıftan görüntü. Okulumuzda Görsel sanatlar, teknoloji tasarım sınıfları (2 adet), fen laboratuvarı (2 adet) var, müzik sınıfı var. Her öğretmen derslerini ilgili sınıflarında işliyorlar. Buraya hepsini yüklemem imkansız tabii ki.
Okulumuzun kütüphanesine hayranım ben bir kitap kurdu olarak.O kadar düzenli ki. Burada Türkçe öğretmenlerimzin emeği çok büyük. Çok da güzel bir sistem otutturmuşlar. Alınan verilen kitaplar bilgisayar kayıtlarına da giriyor. Nöbetçi öğrenciler de seçilerek çocuklara bu konuda sorumluluk da veriliyor, tabii öğretmenlerinin de gözetiminde. Okuma masaları da var. Çok rahat ve nezih bir ortam aynı zamanda. Bir sınıfa yetecek kadar masa ve sandalye var. Çocuklar burada da okuyup, ders çalışabilirler.

Bu da yaşlılar haftasında okulumuzun öğrencilerinin büyük anne ve büyük babaları için düzenlenmiş törendi. Buradaki büyüklere törende torunları ile çekilmiş resimleri çerçeveletilip, hediye olarak verilmişti.
Kısaca okulumuzun tanıtımını yapmaya çalıştım. Bundan sonrasında da kızlarımın içinde bulunduğu anlar ve etkinliklerle kısaca anlatmaya çalışacağım. Sevgili  Deli anne okulumuzun tanıtımını biraz da sizin için yaptım. Bu arada nerede olduğunu sormuştunuz. Ankara-Çayyolunda okulumuz. Sevgilerimle.

3 yorum:

Tabiat Ana dedi ki...

Mehtapcım bu okul benim içinde önemli ilk tiyatro gösterimi :)bu son resimdeki salonda yapmıştım bende :)

Utku'nun annesi dedi ki...

Öyle güzel anlatmışsınız ki ben bile sevdim okulunuzu görmeden...Güzel ve kaliteli bir okula benziyor keşke İstanbul'da olsaydı dedim içimden
Sevgiler

Ela ve Biz dedi ki...

Canımne kadar güzel bir okulmuş böyle..Özel okulmu,milli eğitimin okulumu?Bayıldım vallahi,yok yok :))