19 Ekim 2008 Pazar

Bilim Çocuk ve Türkiye Haritamız...

İremimiz görsel zekanın ve işitsel zekanın daha güçlü olduğunu düşünmemize rağmen bu günlerde bilimsel konulara daha bir merak sardı.Büyünce de uzaya gitmek istediğini, astronot olacağını söylüyor.Tabii ki bu fikirleri daha pek çok kez değişecektir.Ama şimdilik saygı duyuyoruz.Şimdi ki ilgi alanına yönelik olarak her ay eşim bu dergiyi alıyor kızımıza.Çok güzel ve içerikli bir dergi.İlkokul 4.sınıftan itibaren her çocuğa alınabilir.Tavsiye ediyoruz.

Bu dergiyi bizler de okuyabiliriz. Çocuklarımıza bazen gerçekten cevabını veremediğimiz veya eksik verdiğimiz konular üzerinde çok sorular sorabiliyor.İşte böyle bir durumda çocuklarımızın anlayabileceği şekilde cevaplanmdırabilmemiz için güzel bir kaynak olduğunu düşünüyorum.Unutmadan bu dergi TÜBİTAK yayınlarına ait.

Yukarıda yine İrem için pazldan Türkiye haritası. Bunu da küçük kızıma alınan pazl yanında aldık. Çünkü İrem kardeşine alınan en ufak şeyi ona alıyorsunuz da bana niye almıyorsunuz diye sitem ediyor.Biz de bu dengeyi korumaya çalışıyoruz. Kardeşine gerçekten ekstra birşey aldığımızda onun açıklamasını da yapmak zorunda kalıyoruz."Bak kardeşine senin küçüklük eşyalarını kullanıyoruz ama bunu şu nedenden dolayı almak zorundaydık" diye.
Alınan oyuncakların hem eğlenceli hem de eğitici olmasına dikkat ediyoruz. İrem 4.sınıfa gittiği için Türkiye sınırlarımızı, bölgelerimizi ve illerimizi öğrenme zamanı diye düşündük. Gerçi illerimizi öğrenmişti ama harita üzerinde daha iyi tanıma imkanı olur. Kendisiyle yaşıt yeğenime ilkokul 1.sınıfta kelime oyunu olan isim-hayvan-bitki-şehir-eşya vs. öğretmiştim. Hala bir araya geldiklerinde zaman zaman oynarlar bu oyunu.
3 yorum:

Cocukla Cocuk dedi ki...

her ay biz de alıyoruz bu dergiyi bir de iki ayda bir KIDS mutlaka...sevgiyle kalın

[ fiкяiмiи iиcє güℓü ] dedi ki...

Benim sıpa da kendine spaydır men dergisi almış. Çok eğitici çook.:)) Çok güzel bir dergi ve harita da gerçekten çok sağlamlaştırıcı ve pekiştirici olacaktır. Her şey onlar için değil mi?

royalrojana dedi ki...

Mehtapcım harika bir şey yapmışsın böyle bir blog hazırlayarak,kızlar ileri de büyüdüklerin de girip okurlar :)
Sigara böğreyi yapan o ellerini yer Teyzesi.
Öp yeğenlerimi :)
Seni de öpüyorum birtanem.
Mutlu yarınlar Bebişlerinle...